Wyjazd edukacyjno-kulturowy do Grecji Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej
W dniach 15.09–28.09.2024 młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej wraz z opiekunami uczestniczyła wyjeździe edukacyjno-kulturowym do Grecji w ramach programu Erasmus + (projekt nr 2024-1-PL01-KA121-SCH-000202756).
Głównym celem zagranicznej mobilności edukacyjnej było poprawienie kompetencji językowych, komunikacyjnych i cyfrowych wśród uczniów, podniesienia świadomości międzykulturowej, kształtowanie postawy tolerancji i otwartości, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i brania odpowiedzialności za własne działania.
Każdy dzień pobytu 33-osobowej grupy uczniów w Grecji obfitował w różnorodne atrakcje. Był czas na intensywną pracę, naukę, ale również wycieczki, morskie kąpiele oraz wypoczynek przy hotelowym basenie.
Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach w lokalnej szkole partnerskiej w Grecji gdzie m.in. opowiadali o Polsce, naszych atrakcjach turystycznych, tradycjach, świętach narodowych i kuchni polskiej, poznawali podstawy języka greckiego i uczestniczyli w zajęciach sportowych i integracyjnych z rówieśnikami z Grecji. Spotkania z nimi były świetną szansą na przełamywanie barier komunikacyjnych w języku obcym i nawiązanie międzynarodowych przyjaźni.
Uatrakcyjnieniem mobilności były różnorodne wycieczki: do historycznych miejsc (starożytne Delfy i Olimpia), lokalnych miasteczek (Nafpaktos, Galaxidi i Amfisa), oraz do pięknego przyrodniczo Wąwozu Sergoula.
Podczas pobytu w Grecji młodzież z Polski rozwijała kompetencje cyfrowe, tworząc krótkie filmy fabularne dotyczące Grecji: „Mój mały grecki przewodnik”, „Od Olimpii do Olimpiady”, „Wyrocznia w Delfach”, „Polacy i Grecy – podobieństwa i różnice”, projektując pocztówki z wyjazdu w programie Canva oraz grafiki dotyczące nowoczesnych form zdobywania wiedzy. Młodzież tworzyła również relację z pobytu na szkolne media społecznościowe i stronę internetową. Uczniowie wykonywali wszystkie zadania w kilkuosobowych grupach, co pozwalało na doskonalenie umiejętności interpersonalnych oraz współpracy z innymi.
Na zakończenie pobytu w Grecji każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat poświadczający uczestnictwo oraz nabyte umiejętności.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie:
·rozwinęli swoje kompetencje w zakresie wielojęzyczności – posługując się językiem angielskim w trakcie prezentacji, konwersacji z greckimi uczniami i lokalnymi mieszkańcami, przygotowując materiały projektowe, przełamywali bariery językowe, wykorzystywali w praktyce wiedzę i umiejętności z zakresu języka angielskiego, wzrosła ich świadomość potrzeby nauki języków obcych i motywacja do nauki;
·rozwinęli swoje kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się tj. wiara we własne możliwości, samoakceptacja, radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami, autoprezentacja, samodzielność, umiejętności organizacyjne, zarządzanie sobą w czasie, umiejętność pracy w grupie międzynarodowej, efektywna komunikacja, asertywność, współpraca z osobami o różnych poglądach, tolerancja, umiejętność uczenia się, budowanie relacji międzyludzkich opartych na poszanowaniu innych kultur i wartości, oswojenie ze środowiskiem międzynarodowym;
·rozwinęli swoje kompetencje cyfrowe poprzez tworzenie materiałów projektowych z wykorzystaniem komputera, internetu, różnorodnych programów i aplikacji; przygotowanie i obróbka zdjęć i filmów; wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji z internetu;
·wzrosła ich świadomość europejskiej różnorodności kulturowej i językowej;
Wyprawa do Grecji była już trzecią mobilnością młodzieży z ZS im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kuj. w ramach programu Erasmus +. Wyjazd finansowany był ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu Powiatu Włocławskiego, uczniowie nie ponosili żadnych kosztów związanych z uczestnictwem. Wiosną 2025 r. planowany jest kolejny zagraniczny wyjazd młodzieży z Izbicy Kujawskiej, tym razem będą to praktyki zawodowe dla uczniów technikum logistycznego oraz gastronomicznego.
Powiat Włocławski liderem zamówień publicznych
Powiat Włocławski zajął I miejsce w konkursie EKSPERT ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH w kategorii Zamawiający przyjazny MŚP organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w partnerstwie Urzędu Zamówień Publicznych. Wręczenie nagród przyznanych w konkursie odbyło się podczas uroczystej gali w dniu 24 września 2024r. w trakcie Konferencji "Polityka zakupowa państwa-Profesjonalizacja" w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Nasz Powiat reprezentowany był przez Sekretarza Powiatu Małgorzatę Kręcicką i pracowników Wydziału Zamówień Publicznych. Kapitula doceniła dbałość o przestrzeganie przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych w udzielonych zamówieniach oraz otwartość na małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to druga edycja konkursu dla zamawiających i praktyków zamówień publicznych z sektora administracji rządowej i samorządowej oraz zamawiających sektorowych.
Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Probostwie Dolnym gm. Lubanie
W dniu 14 września 2024 r. odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Probostwie Dolnym współorganizowane z Gminą Lubanie oraz Parafią pw. Św. Mikołaja w Lubaniu.
Uroczystość dożynkową rozpoczął przemarsz delegacji dożynkowych poszczególnych gmin z powiatu włocławskiego i sołectw Gminy Lubanie. Podczas dożynek odbyły się następujące konkursy:
Konkurs na najlepszą potrawę z mięsa drobiowego, w którym zwyciężyła Gminna Rada Kół Wiejskich z Lubania, II miejsce zajęło KGW Kaliska z gminy Lubień Kujawski oraz III miejsce KGW Zawadzkie Babeczki z Zawady Piaski w gminie Baruchowo. Konkurs na witacze dożynkowe,w którym udział wzięło 8 sołectw. Każde z sołectw otrzymało vouchery na kwotę 1500 złotych.
Dla publiczności wystąpił Zenek Martyniuk z zespołem Akcent oraz Zespół MIG.
POMOC DLA POWODZIAN
Polski Czerowny Krzyż prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar powodzi. PCK we Włocławku, ul. Zduńska 14, poniedziałek- piątek w godzinach 8.00-16.00.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego
Wspólny Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego zwiększonej liczby padnięć ptaków z rodziny krukowatych,odnotowanych na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz ocena ryzyka wystawiania Gorączki Zachodniego Nilu WNF jest chorobą wirusową,odzwierzęcą, dla której istnieje obowiązek powiadamiania i sprawozdawczości oraz oraz obowiązek nadzoru.
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii
Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku w związku z obserwowanym w ostatnim czasie wzrostem zakażeń wirusem choroby niebieskiego języka w wielu państwach członkowskich UE, w tym nowym wystąpieniem zakażeń w Danii informuje o konieczności intensyfikacji nadzoru nad zwierzętami z gatunku bydło i owce,które wprowadzane są do gospodarstw znajdujących się na terenie powiatu włocławskiego.
I Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Włocławek
Dnia 25 września 2024r. w Urzędzie Miasta Włocławek odbyło się I Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Włocławek. Zgodnie z decyzją z dnia 2 lipca 2024r. w sprawie ukonstytuowania składu osobowego wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Włocławek na prawach powiatu i Powiatu Włocławskiego na kadencję w latach 2024-2027, powołano następujące osoby:
1. Współprzewodniczący Komisji :
- Krzysztof Kukucki - Prezydent Miasta Włocławek;
- Roman Gołębiewski - Starosta Włocławski.
2. Radni delegowani przez:
a) Radę Miasta we Włocławku:
1) Arkadiusz Piasecki;
2) Elżbieta Rutkowska.
b) Radę Powiatu we Włocławku:
1) Mariusz Bladoszewski;
2) Jacek Kowalewski.
3. Osoby delegowane przez:
a) Prezydenta Miasta Włocławek:
1) Bogdan Mielniczek;
2) Andrzej Krajewski;
3) Henryk Witczak.
b) Starostę Włocławskiego:
1) Adam Ciesielski;
2) Dariusz Politowski;
3) Wojciech Radomski.
4. Osoby delegowane przez Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku:
1) mł. insp. Jarosław Stocki;
2) asp. szt. Maciej Borowy.
V Sesja Rady Powiatu we Włocławku (Kadencja 2024-2029)
W dniu 17 września 2024 r. odbyła się V Sesja Rady Powiatu we Włocławku podczas której podjęto następujące uchwały:
-Sprawozdania z działań podejmowanych w roku 2023 na terenie Powiatu Włocławskiego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne -Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody Powiatowemu Centrum Zdrowia – Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Przychodni Specjalistycznych we Włocławku na zrzeczenie się własności nieruchomości położonej we Włocławku przy ul. Stodólnej na rzecz Powiatu Włocławskiego. -Sprawozdanie z realizacji rocznego „Programu współpracy powiatu włocławskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok -Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Włocławskiego na lata 2024 – 2040 -Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Włocławskiego na rok 2024
Do budżetu Powiatu zostały wprowadzone między innymi następujące środki: -Zwiększone dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę dwóch hal sportowych w Chodczu i Lubrańcu-Marysinie w ramach programu Olimpia o 8 mln zł -Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej -Dofinansowanie wyjazdów kulturowych uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej oraz Zespołu Szkół w Kowalu z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach realizacji programu Erasmus.
Jezioro Borzymowskie (Choceń) to największe jezioro w południowej części powiatu włocławskiego o bardzo rozwiniętej linii brzegowej.
Jezioro Skrzyneckie
Jezioro Skrzyneckie połozone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Baruchowo, na terenie Kotliny Płockiej w pobliżu wsi Skrzynki.
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Lubrańcu
Kościół Parafialny pw. Św. Stanisława BM w Modzerowie
Miasto Kowal
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej
Parafia Rzymsko - Katolicka pw. Świętej Trójcy w Dąbiu Kujawskim