Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we Włocławku

 (link otworzy duże zdjęcie)

W trosce o zabezpieczenie procesu przygotowania i kierowania działaniami z zakresu zarządzania i reagowania kryzysowego na terenie Powiatu Włocławskiego, w dniu 31.07.2019roku w Starostwie Powiatowym  we Włocławku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we Włocławku. Posiedzeniu przewodniczył Pan Jan Ambrożewicz Wicestarosta.

Tematem posiedzenia będzie omówienie i ustalenie zadań dla administracji samorządowej szczebla powiatowego oraz gminnego, służb inspekcji , straży oraz innych podmiotów dotyczących przedsięwzięć w zakresie zwalczania  afrykańskiego pomoru  świń (ASF) na obszarze Powiatu Włocławskiego w świetle  ustaleń przyjętych w trakcie spotkania roboczego podgrupy zadaniowej ds. ASF które odbyło się w dniu 15 lipca 2019r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W posiedzeniu Zespołu uczestniczyli Pan Rafał Rewoliński Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Pan Jerzy Dymek Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy, Pan Maciej Bachurski Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włocławku oraz  przedstawiciele  powiatowych służb inspekcji, straży  przedstawiciele nadleśnictw, łowczy okręgowy, powiatowy i gminni koordynatorzy ds. ASF, pracownicy  jednostek samorządowych z terenu Powiatu Włocławskiego zajmujących się problematyką zarządzania kryzysowego.

W trakcie posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we Włocławku  zwrócono szczególną uwagę na następujące tematy dotyczące:

  • przygotowania na szczeblu każdej gminnej jednostki samorządu terytorialnego sposobu organizacji działań związanych  z niezwłocznym podjęciem i utylizacją padłego dzika (dzików), w ramach przedmiotowego zadania niezbędne jest zabezpieczenie podstawowego sprzętu służącego do podjęcia, przewiezienia (przeniesienia) i załadunku padłego dzika na środek transportowy zadysponowany przez  Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku w celu przewiezienia zwłok zwierzęcia do zakładu utylizacyjnego.  Zgodnie ze stanowiskiem kierownictwa KW PSP w Toruniu, po wcześniejszym uzgodnieniu i zaplanowaniu sposobu inicjowania  i prowadzenia działań możliwe jest wykorzystanie sił i środków OSP, w tym także wchodzących w zasób Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
  • uwzględniając doświadczenia służb z terenów województw wschodnich, realizujących na dużą skalę działania związane z ujawnianiem przypadków dzików padłych na ASF, celowym jest odpowiednio wcześniejsze przygotowanie zasobów sprzętu i wyposażenia lub posiadanie wiedzy w zakresie źródeł ich szybkiego pozyskania.

Dodatkowo przypomniano  czynności jakie należy podjąć  po znalezieniu padłego dzika:

  1. przekazanie informacji do Powiatowego Lekarza Weterynarii tel. kom. 696 492 872 lub 696 492 873 oraz do Gminnego Koordynatora ds. ASF, w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (w tym, np. charakterystyczne punkty orientacyjne), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych w danym miejscu zwłok dzików, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu)
  2. podejmowanie działań pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku przy współdziałaniu służb komunalnych, Policji PSP, OSP właściwego miejscowo leśnictwa, koła łowieckiego zgodnie z przyjętą i uzgodnioną wcześniej procedura na szczeblu gminy - w tym zabezpieczenie podstawowego sprzętu służącego do podjęcia, przewiezienia(przeniesienia) i załadunku padłego dzika na środek transportowy zadysponowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku- możliwe jest wykorzystanie sił i środków OSP w tym także wchodzących w zasób Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
  3. przekazanie informacji do Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego we Włocławku (SK KM PSP we Włocławku) 54 230 65 10, 54 230 65 11 lub tel. alarmowy 998
  4. odpowiednie oznakowanie miejsca znalezienia zwłok dzika za pomocą taśmy rozpiętej na pniach drzew na wysokości ok. 1,5 m lub za pomocą tyczki/patyka z chorągiewką w celu łatwiejszej identyfikacji miejsca znalezienia padłego dzika;
  5. powstrzymanie się od dotykania zwłok dzika i pozostawienie ich w miejscu znalezienia;

Uwagi dodatkowe:

w czasie działań nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych w lesie;

należy pamiętać, iż zgodnie z rozporządzeniem z dnia 6 maja 2015 w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na obszarach o największym zagrożeniu ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym odkażanie rąk i obuwia;

należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po znalezieniu padłego dzika, nie wchodziła do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywała czynności związanych  z obsługą świń;

dodatkowo należy pamiętać iż, zgodnie z ww. rozporządzeniem na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF zakazuje się wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.

zaplanować i zorganizować spotkania z mieszkańcami sołectw w celu przedstawienia potencjalnych skutków zaniedbań i nieodpowiedzialnych zachowań ludzkich zwiększających ryzyko zawleczenia choroby do stad trzody chlewnej szczególnie ze strony właścicieli prowadzących małe hodowle na wolnym wybiegu(starty materialne utrata miejsc pracy spadek atrakcyjności turystycznej regionu ze względu na obowiązujące restrykcje i ograniczenia na granicach i w strefach zakażenia

akcentować konieczność przestrzegania zasad bioasekuracji w hodowlach trzody chlewnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń z dnia 9 lutego 2018r.(Dz.U. 2018. 360).

Opublikowano: 01 sierpnia 2019 10:32

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 12873

Wszelkie prawa zastrzeżone © Starostwo Powiatowe we Włocławku

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa wraz z dostosowaniem strony internetowej Powiatu Włocławskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.