Posiedzenie robocze -ptasia grypa

 (link otworzy duże zdjęcie)

             W związku z Rozporządzeniem nr 1 z dnia 24 lutego 2017r. Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie określenia miejsca wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyznaczenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem tej choroby, jak także sposobu oznakowania tych obszarów oraz zakazów i nakazów obowiązujących na tych obszarach, w trosce o ochronę zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia i środowiska,  z incjatywy Starostwa Powiatowego we Włocławku w dniu  03 marca 2017r.  w siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku  odbyło się spotkanie robocze mające na celu omówienie i ustalenie zadań dla administracji samorządowej, służb inspekcji i straży  w zakresie zwalczania  wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na obszarze Powiatu Włocławskiego.

              W trakcie spotkania roboczego wypracowano następujące wnioski:

              1. Należy zapewnić sprawne (całodobowe) przekazywanie informacji o podejrzeniu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków  w szczególność w zakresie wypełnienia obowiązku  niezwłocznego zawiadomienia PLW we Włocławku

     2. Rekomenduje się,  przegląd  procedur  likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy   ptaków  ze szczególnym uwzględnieniem bioasekuracji wg ustawowych kompetencji pod kątem ich niezwłocznego wdrożenia.

     3. Rekomenduje się wsparcie działań PLW we Włocławku w zakresie zapobiegania wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

     4. Jednostki samorządu terytorialnego  planując wszelkie działania przy zwalczaniu wirusa ptasiej grypy winny ustalić własne  priorytety obejmujące:

         a)  wyznaczenie stref ,

          b) zorganizowanie  w nich życia -  zapewnienia ludziom warunków do życia oraz  właściwej opieki medycznej i  socjalnej.

       5. Planowanie organizacji ruchu drogowego w strefach winno odbywać się z udziałem przedstawicieli  wszystkich zarządców i właścicieli  dróg oraz  Policji.

       6. W trakcie planowania  działań przez samorządy gminne, zwraca się uwagę  na uwzględnienie  warunków pogodowych oraz prognozy na najbliższe dni, w celu  właściwego  przygotowania obsługi śluz do pracy np., podczas opadów deszczu, spadku temperatur w nocy itp.

       7. Planując współdziałanie i współpracę z mediami oraz informowanie społeczeństwa  rekomenduje się :

            a. właściwe informowanie społeczeństwa o zagrożeniu,

             b. przekazywanie informacji w ten sposób, żeby nie doprowadzać do paniki wśród ludności,

            c. pozyskiwanie  poparcia społecznego dla podejmowanych działań w celu likwidacji zagrożenia, zrozumienia działań podejmowanych przez służby weterynaryjne porządkowe i ratownicze.

 

      oraz uwagi:

 

         1.  Na etapie planowania należy ustalić kto i w jaki sposób  wykona śluzy (baseny)  Kto poniesie koszty wykonania śluzy.  Jaki  będzie sposób finansowania obsługi śluz.Kto zapewni środek do dezynfekcji w śluzach i jego uzupełnianie.

          2. Do właściwego zabezpieczenia stref ( dróg, objazdów, porządku i bezpieczeństwa publicznego) należy delegować odpowiednią ilość policjantów przygotowanych do działań w strefie zapowietrzonej i zagrożonej. Służby  pilnujące porządku publicznego winny posiadać odpowiednie przeszkolenie oraz  narzędzia prawne za pomocą których mogłyby egzekwować wydane rozporządzenia ( np. akty prawa miejscowego itp.).

          3. Przepisy nie wskazują, kto poniesie koszty pośrednie wynikające z wprowadzenia ograniczeń w strefie zapowietrzonej i zagrożonej np; koszty wynikające z objazdów, spadku sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych w strefie zapowietrzonej, wstrzymania produkcji rolnej i innej, przywrócenia rejonu zagrożonego do stanu przed ogłoszeniem rozporządzeń Wojewody Kujawsko - Pomorskiego lub Powiatowego Lekarz Weterynarii we Włocławku.

 

Opublikowano: 09 marca 2017 09:40

Kategoria: Aktualności

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1023

Wszelkie prawa zastrzeżone © Starostwo Powiatowe we Włocławku

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa wraz z dostosowaniem strony internetowej Powiatu Włocławskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.