Warsztat plecionkarski w Centrum Kultury Browar B

Polskie kosze i kanadyjskie sploty- warsztat plecionkarski dwóch kultur

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym warsztacie, którego celem jest przedstawienie i zarazem skonfrontowanie rzemiosła plecionkarskiego stosowanego w Polsce i tradycyjnego plecionkarstwa kanadyjskiego. W pierwszej opcji będziemy tworzyć elementy dekoracyjne wyplatane z naturalnej wikliny w aranżacjach artystycznych oraz tradycyjne kosze wg. wzorów stosowanych w Polsce i całej Europie a w drugiej części wykonamy kosz w stylu kanadyjskim. Mówiąc o wyplataniu kosza w stylu kanadyjskim należy rozumieć, że przyjmiemy odpowiednie formy kosza, wzory splotów i użyjemy odpowiednich materiałów plecionkarskich stosowanych przez tamtejszych plecionkarzy. Będą to m.in. taśmy jesionu, sosny i dębu oraz w minimalnej ilości pędy rattanu naturalnego. W części kanadyjskiej naszego warsztatu skupimy się na plecionkarstwie wschodniej Kanady uwzględniając rzemiosło rdzennych mieszkańców rejonu Quebecu z plemienia Mi'qmac.
I. Co będziemy tworzyć z wikliny?
1. Wiklinowa kula dekoracyjna lub donica podwieszana- wariant średnio wymagający dedykowany młodzieży 13+, osobom dorosłym i seniorom. Oba elementy posiadają identyczną konstrukcję szkieletową a wyplatanie polega na intuicyjnym przeciąganiu wikliny po obwodzie elementu. W tego typu pracach nie ma trudnych splotów. Koszt udziału 83 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 3-3,5 godz.
2. Kosz dawnej epoki: wiklinowa opałka- wariant bardziej wymagający i jednocześnie bardziej efektowny , dedykowany osobom dorosłym i seniorom. Praca przy tym elemencie będzie polegała na wykonaniu kosza od podstaw (od patyczka do koszyczka ). Zostaną zastosowane różne sploty na poszczególnych etapach wyplatania. Koszt udziału 133 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 5 godzin
II. Co będziemy tworzyć w ramach "Kanadyjskich splotów"?
1. Wykonamy kosz w stylu kanadyjskim z uchwytem. Do wyplatania użyjemy naturalnych taśm pochodzenia drzewnego, będą to taśmy m.in. jesionu, sosny, dębu i olchy. Kosz będzie posiadał uchwyt jesionowy oraz stabilne zakończenie obręczami, które w końcowej fazie zostaną owinięte taśmą rattanową. Sploty tego typu charakteryzują się niską wagą i dużą wytrzymałością na obciążenia. Wyróżnia je również wysoka estetyka i nietuzinkowy design . Koszt udziału 184 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok.5 godz.
Kiedy? 9.08.2020 (niedziela) w godzinach:
*Wiklina- 9:00 do 14:00
*Kanadyjskie sploty- 9:00 do 14:00
Gdzie? Dziedziniec Centrum Kultury "Browar B"
Oferta specjalna: Dla osób, które dokonają rejestracji grupowej w ilości co najmniej 2 osób gwarantujemy atrakcyjny rabat w wysokości 10% na uczestnika. Rabat można uzyskać poprzez kontakt z organizatorem na stronie rezerwacyjnej, bezpośrednio poprzez messenger lub telefon (665 061 155).
Oczywiście, wszelkie wykonane przez uczestników przedmioty stają się ich własnością. Organizatorzy ze swojej strony zapewniają wszelkie niezbędne narzędzia i materiały.

 

Opublikowano: 03 sierpnia 2020 11:41

Kategoria: Komunikaty

Wyświetleń: 357

Wszelkie prawa zastrzeżone © Starostwo Powiatowe we Włocławku

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa wraz z dostosowaniem strony internetowej Powiatu Włocławskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.